Broken Music

Jun
14
2006
Istanbul, TR
Kurucesme Arenawith Fiction Plane
Share
İstanbul'dan Sting gecti...

Sting, üçüncü Türkiye konserini Bogaz'a nazır Kuruçesme Arena'da verdi. Müzik sistemi ve görkemli sahne düzeni, Sting'i Sting yapan gerçeklerin altını çizdi. Biletler 100 YTL'den satısa sunulmasına ragmen konser hıncahınç doluydu.

Sting, İstanbul'a ayak basar basmaz haberler düsmeye basladı ajanslardan. Ayasofya Müzesi'ne gittigi, semsiye satan çocuklarla sohbeti, simitçiden aldıgı simitleri istahla yiyisi, Kapalıçarsı'daki bir dükkânda tavlaya burun kıvırıp iki adet fes satın alısı... Türk basını Sting'i adım adım izledi. çünkü Sting üçüncü Türkiye ziyaretinde artık 'bizden' biri olmus, esi, oglu ve menajerini de yanına alıp sokaklara düsmüstü. önceki gece Kuruçesme Arena'da verdigi konserde de bu 'bizden' tavrını korudu Sting... Dünyanın en muazzam manzarasına karsı verdigi konsere The Police yıllarından bir parçayla basladı. 'Broken Music' Turnesi kapsamında verdigi konsere, 'Message In A Bottle' sarkısıyla giren İngiliz müzisyen, 'Walking On The Moon', 'If I Ever Lose My Faith in You', 'Englishman in New York', 'Roxanne' ve 'Shape of My Heart' gibi hitlerini seslendirdi. İngiliz müzisyen konserin sonlarına dogru da bir sürpriz yaptı dinleyiciye. Sting'in orijinal versiyonunda Cezayirli rai sarkıcısı Cheb Mami'yle söyledigi 'Desert Rose' parçasında darbuka virtüözü Mısırlı Ahmet sahneye çıktı. Seyircinin hafiften gerdan kırıp, göbek atmasını saglayan Mısırlı Ahmet, son parçalarında Sting'e eslik etti.

Ancak her seye ragmen Sting, dört gece önce Morrissey'in Parkorman'da yaptıgını yapmadı. Morrissey, 'Let Me Kiss You' parçasının sözlerini 'I've zig-zagged all over İstanbul...' olarak degistirmis, dinleyiciyi göz yasına bogmustu ama Sting mevzuyu 'uzatmadan' İstanbul'dan geçti. Tüm beklentilere ragmen 'I'm an Englishman in İstanbul' demedi.

Sting'den önce sahneye, ön grup olarak müzisyenin oglu Joe Strummer'ın grubu Fictionplane çıktı. Genç rock grubu Fictionplane, ilk dünya turnesini Sting gibi bir efsane isimle gerçeklestirmis olmanın heyecanıyla dinleyiciyi 'dev konsere' hazırladı.

Rötarsız sahneye çıkan Sting'e, gitarda Dominic Miller, Lyle Workman, Abe Laboriel, bateride Jr. gibi dünyaca ünlü müzisyenler eslik etti. Turne kapsamında Sting'in kostugu sartlara göre hazırlanan sahnenin kendisi bile görülmeye degerdi. (Sting'in sahnesi, iki metre yüksekliginde bir platform üzerine 33 metre genisliginde İstanbul'un en büyük sabit sahnesiydi.) İngiliz müzisyenin göz alıcı ısık sistemi ve ses düzeni ise yedi adet TIR'la Türkiye'ye tasındı. simdiyse aynı ısık sistemi ve ses düzeni yollarda. Sting bu aksam Atina'da, yarınsa Selanik'te sahneye çıkacak. İnsan evladı kus misali...

Rock müziginin efsane ismi Sting'i Kuruçesme Arena'da yaklasık 15 bin kisi izledi. ölümcül yemek kuyruklarına ragmen BKM organizasyonuyla gerçeklesen konser sorunsuz geçti diyebiliriz. Bir ara BKM'nin gelin ve damadı Mustafa Erdogan ve Gülben Ergen'in içeri girisiyle baslayan 'kameraman harbi'ni saymazsak tabii!

© Radikal by Müjde YaziciSting's Voice Echoes in Bosphorus...

The first of the stars Istanbul has been waiting for appeared at Kurucesme Arena on Wednesday night.

The residents of Istanbul poured into the streets for Sting, a legend in rock music.

Despite the cool weather, music lovers queued up at the gate as cars jammed kilometers away from the place.

Sting's son Joe Summer and his group Ficton Plane first took the stage at the concert at Besiktas Culture Center.

Summer was replaced by his father at 21.30. The time stopped as Sting appeared on the stage singing his 'Message In A Bottle'. The star's fans aged between 10 and 50 sang along with him.

In addition to his 'Shape Of My Heart' and 'Englishman in New York', the unforgettable records of the Police such as 'Walking On The Moon' and 'So Lonely' showed Sting is still a star despite the years that have passed.

Approximately 15,000 people listened to Sting's Istanbul concert in the frame of his European tour. Egyptian Ahmet accompanied Sting for a short time with his darbuka (tomtom).

Five years ago, Sting invited Burhan Ocal to the stage at the concert he gave in Istanbul Jazz Festival.

The concert was also attended by famous people such as Yilmaz Erdogan, Mustafa Erdogan, Kenan Imirzalioglu, Sebnem Ferah, Kirac, Kenan Dogulu, Sertab Erener, Izel ve Mehmet Aslantug.

Sting, who made his appearance on the stage like a star falling from the sky, vanished again like a star in the darkness of the night. Pink Floyd's founder Roger Waters, Group Alphaville and Lara Fabian are next.

© Zaman by Ozge Yalin
Comments
0

PHOTOS

img
img